Záhonky můžete mít zahradě nejen pro domácí pěstování zeleniny

Záhonky nejen na zahradě

Okrasné rostliny jsou ozdobou každé zahrady. Jejich pestrobarevná paleta okvětních lístků a tvarů nabízí dokonalou rozmanitost, která je dílem samotné Matky přírody. Design záhonu by měl být přizpůsoben stylu zahrady.

Dokonce i malá květinová zahrada může radikálně proměnit každou zahradu a naplnit ji zvláštní slavnostní až křehkou náladou. Pokud člověk racionálně přistoupí k výběru rostlin, lze vytvořit skutečnou kvetoucí oázu a strávit na tom minimum času a úsilí. Květinový záhon trvalek je jednou z nejběžnějších možností designu pro zahradu, kde člověk rád tráví volné chvíle.

Není zahrada jako zahrada

Při zařizování zahrady si lidé volí z několika stylů. Francouzský styl zahrady splňuje požadavky předem daného a jasného tvaru. Jako příklad lze uvést nádherné zahrady ve Versailles. Anglický styl zahrady se vyznačuje se vysokou hustotou výsadby na trávníku.

Stromy, keře, bylinky nejsou od sebe odděleny. Základem pro výsadbu všech rostlin může být nejen položený trávníkový koberec, ale také stěna budovy nebo vícepatrové konstrukce různých tvarů. Svou vlastní fantazii pak může majitel ukázat v krajinářském designu, kde je hlavním požadavkem především kompatibilita rostlin.

Začínající zahradníci

Zahrada je dokonalým spojencem každého domu. Někdo ji má jen jako přírodní a odpočinkový doplněk, jiný zase zahradu využívá k výsadbě zeleniny a velmi rád se ujímá role zahradníka – zelináře. Je ale také mnoho takových, kteří se do do zahradničení pouští poprvé.

Rad není v tomto případě nikdy dost. Právě pro začínající zahradníky je lepší upřednostňovat malé, jednoduché květinové záhony s jasnou geometrií nebo v jednoduchém přírodním stylu. Optimální velikost záhonu by měla být taková, aby zahradník dosáhl až na samotný okraj a mohl rovněž určit umístění samotných rostlin.

 

 

Dále je třeba vybrat vhodné rostliny, protože jiné podmínky potřebují například velkokvětá pnoucí růže a jiné zase rostliny, které se budou sázet na vybudovanou skalku. Vhodným nápadem jsou záhony s nepřetržitým kvetením, kde budou poupata kvést střídavě po celou sezónu.

Samotný záhon může být plochý, zvýšený nebo dokonce víceúrovňový. V moderním krajinářském designu jsou asymetrické formy záhonů, ale i jiných doplňků pro zahradu stále populárnější. Pro začínající zahradníky je lepší upřednostňovat malé, jednoduché květinové záhony s jasnou geometrií nebo v přírodním stylu.

Zeleninový záhon

Ovšem pro zahradníky jsou i zeleninové záhony skvělým a velmi příjemným odreagováním. Navíc jsou pyšní na svou úrodu. Ale i tady se dá ze zeleninových záhonů udělat dokonalý designový skvost, který zahradu jen oživí.

Zelenina se totiž nemusí pěstovat jen ve skleníku nebo na předem připravených obdélníkových záhonech, které s designem nemají nic společného.

Pokud si zahradník předem připraví náčrt, jenž bude mít do detailu rozkresleny všechny body, tvary i zdánlivé maličkosti, může se pak dmout pýchou nad svým dílem. A právě na těch detailech mnohdy hodně záleží.